BAĞCILAR ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE 250 KİŞİ ZEHİRLENDİ

İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aralarında hasta yakınları ve hastane çalışanlarının da bulunduğu 250 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alındı.

Dün akşam servis edilen akşam yemeğinin ardından meydana gelen zehirlenme olayının ardından hastane çalışanları ve hasta yakınlarının da olduğu 250 kişi hastaneye başvurdu. Zehirlenme olayını yakından takip eden İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Doktor Samet Mengüç hastanelerde ucuz maliyet karşılığında verilen niteliksiz yemek hizmetlerini eleştirdi. Mengüç, “Çok ciddi kalitesiz bir yemek hizmeti var. Bazen öğlen çıkan yemek akşam da veriliyor. Bunlar dışarından firmalara belli bir rakam karşılığında veriliyor, mesela 4 çeşit yemeği 5 buçuk lirayla veriliyor. Firma da her türlü kalitesiz malzemeyi kullanıyor. Bundan genel olarak herkes rahatsız. Maliyet nedeniyle sağlık geri plana atılıyor, insan sağlığı tehlikeye atılıyor. Denetim yapılmıyor” değerlendirmesini yaptı.

İTO: DENETİM MEKANİZMALARININ ARTTILMASI LAZIM

İleri’ye bilgi veren Doktor Mengüç, zehirlenme olayının ardından tahlillerin yapıldığını ve henüz sonucunun çıkmadığını belirterek, “Herhangi bir mikrobik üreme mi yoksa gıda zehirlenmesi midir araştırmak için örnekler alınarak tahlile gönderilmiş” bilgisini sözlerine ekledi.

“Bu genel bir sorun” diyen Mengüç, bugün gündeme gelen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sigara içenlerin kanser ilaçlarını ödememesi yönündeki uygulamasını da hatırlatarak sağlık sistemini eleştirdi. Mengüç sözlerine şöyle devam etti: “Hastanelerde özellikle yemekleri taşeron firmalara veren toplu yerlerde, yemek en çabuk bozulan, zehirlenme riski en fazla olan ve toplum sağlığını en yakından ilgilendiren bir konu. Bunun önüne geçilmesi lazım. Denetim mekanizmalarıyla sorumluluğu mutlaka almak lazım.”

HASTANE OLAYA İLİŞKİN RAPORLARI KASITLI OLARAK TUTMAMIŞ

İTO olarak olayı yakından takip ettiklerinin altını çizen Mengüç, “Somut bir mikrobik üreme, zehirlenme gördüğümüz takdirde bunu derhal adli mercilere yasal olarak bildireceğiz, dava açacağız. Biz ilk etapta mağdur olanların adli rapor tutup başvuruda bulunması önerisinde bulunduk ama yönetim tarafından kasıtlı olarak adli rapor tutulmamış. Ama toplum sağlığını ilgilendiren mikrobik bir durum olursa bunu yargıya taşıyacağız” dedi.

ÇALIŞANLAR PROTESTOYA HAZIRLANIYOR

Öte yandan hastane çalışanları nitelikli ve denetimden geçmiş kaliteli yemek hizmeti talebiyle ve zehirlenme olayına ilişkin protestoya hazırlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir