Yoksulluk ameliyat sonrası ölüm riskini 3 kat artırıyor

Herkesin sağlık hizmetlerinden eşit ölçüde yararlanamadığı bilinen bir gerçek. Her yeni araştırmayla da bu gerçek tekrar kanıtlanıyor.

58 ülkeyi kapsayan son çalışmada, abdominal cerrahi (karın cerrahisi) sonrası ilk 24 saatlik ve ilk 30 günlük ölüm oranları incelendi, düşük gelirli ülkelerdeki ameliyat sonrası ölüm oranı yüksek gelirlilere göre 3 kat daha fazla bulundu.

Araştırma için 357 tıbbi merkezde, apandisit, safra taşı gibi sebeplerle abdominal cerrahi geçiren 10.000 hastanın verileri incelendi.
Hastalardan 174’ü ilk 24 saat, 404’ü ilk 30 gün içinde hayatını kaybetti. 24 saatlik ölüm oranı yüksek gelirli ülkelerde %1, orta gelirli ülkelerde %2 , düşük gelirli ülkelerde %3,4 olarak saptandı. 30 günlük ölüm oranı ise sırasıyla %4.5 , %6 ve %8.6 olarak bulundu.

Araştırmayı yürüten Birmingham Üniversitesi’nden Dr. Aneel Bhangu, “Düşük gelirli ülkelerde güvenli  ulaşılabilir ve ucuz ameliyat imkanı çok kısıtlı. Hastalar masraflardan kaçındıklarını için hastaneye hemen gelmiyorlar, bir süre erteliyorlar, hatta bazen parasızlık sebebiyle hiç gelmemeyi seçiyorlar. Sonunda hastaneye geldiklerinde ise hastalık ilerlemiş oluyor bu da ameliyat başarısını düşürüyor” diyor.

Cerrahi ekipmanların sterilizasyonu, antibiyotiklere ulaşım, yoğun bakım hizmetleri gibi ameliyat öncesi ve sonrası tedbirler, yüksek gelirli ülkelerde sistemli bir şekilde uygulanmakta ancak orta-düşük gelirli ülkelerde kaynak yetersizliği ve doktorların, hemşirelerin, diğer tıbbi personelin eğitimsizliği tıbbi hizmetleri oldukça kısıtlıyor.

“Şu anda dünya üzerinde 5 milyar kişi ulaşılabilir, güvenli ve yeterli sağlık hizmetine sahip değil. ” diyor Washington Üniversitesi’nden Dr. Barclay Stewart ve ekliyor “Sağlık hizmetlerindeki eşitsizliğe dünya çapında dikkat çekmek, tepki göstermek zorundayız.”

Kaynak : British Journal of Surgery, 4 Mayıs, 2016.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir