Uluslararası Sağlık Politikaları Birliği’nden dayanışma çağrısı

Uluslararası Sağlık Politikaları Birliği, başta yönetim kurulu üyeleri de olan Onur Hamzaoğlu ve Özlem Özkan olmak üzere, baskı altındaki ilerici akademisyenler için dayanışma çağrısı yaptı.
“Acil çağrı: Türkiye’deki antidemokratik değişim yalnızca Türkiye’nin sorunu değildir.” başlıklı metinde
“Sevgili dostlar, Türkiye’de durum gittikçe kötüleşiyor. İnsanları avlayan ve işlerinden atan bir dalga büyüyor. Gülen hareketi hakkında yapılan propagandanın aksine, işten atılan ve tehdit edilen kişilerin çoğu ilerici ve solcu aktivistler. Haberlere göre barış bildirisine imza atan 41 kişi daha işlerinden atıldı. Yönetim kurulu üyelerimizden Onur Hamzaoğlu ve Özlem Özkan, da işten atılanlar arasında.
Dostlarımız bizden dayanışma bekliyor.” ifadelerine yer verilirken, bu hafta Ankara’da bulunan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shultz’a da tepki mesajları gönderme çağrısı da yapıldı.

27 Eylül’de İstanbul’da görülecek olan barış akademisyenleri duruşması için uluslararası gözlemciler ayarlanması gerektiği belirtilen metin şu sözlerle sona eriyor:
“Lütfen bu mesajı ulaşabildiğiniz her yere yayın ve somut dayanışma etkinlikleri düzenleyin. Türkiye’deki antidemokratik değişim yalnızca Türkiye’nin sorunu değildir, bütün toplumları tehdit eden bir eğilimdir. Acil ve kitlesel olarak tepki vermeliyiz!”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir