SOSYALİZMİN BAŞARISI: BEBEK ÖLÜM HIZI TÜRKİYE’DE BİNDE 11, KÜBA’DA BİNDE 4,3

Küba dünyada bebek ölüm hızı en düşük ülkeler arasında olmaya devam ediyor. 8 yıl art arda bebek ölüm hızında binde 5’in altında kalmayı başaran Küba, bütün Amerika kıtasında lider durumda.

Küba Tıbbi Kayıtlar ve Sağlık İstatistikleri Birimi’nin verilerine göre 2015 yılında Küba’da bebek ölüm hızı bin canlı doğumda 4.3 olarak belirtildi. Bu sonuçlar Kübalılar için sürpriz olmasa da gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında olağanüstü bir durum olarak görülebilir.

Bu başarının arkasında Küba’nın toplumcu sağlık sistemi yatıyor. Küba devleti her hamile kadının temel ihtiyaçlarını karşılarken ayrıca hamilelik sürecinde birçok risk için taramalar yapıyor, anneye eğitimler veriyor. Ayrıca bebek doğduktan sonra tüm temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor.

Türkiye’de ise bebek ölüm hızı 2015 yılında binde 11 civarında bulunuyor.

*Bebek ölüm hızı, yaşamının ilk yılında ölen bebeklerin binde oranıdır ve gelişmişlik düzeyi ile doğrudan ilgili olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: http://www.telesurtv.net/english/news/For-8th-Year-in-a-Row-Cubas-Infant-Mortality-Below-5-per-1000-20160102-0003.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir