Şeker şirketleri sağlığımızla oynamış!

Kalp damar hastalıkları, ölüm sebepleri arasında ilk sıradaki yerini korurken hastalığa neyin yol açtığı konusundaki tartışmalar da sürüyor. Gıda şirketlerinin sağlık araştırmaları üzerindeki etkisinin belgelerle sunulduğu bu çarpıcı haberi okurlarımızla paylaşıyoruz.

Amerikan Tıp Derneği’nin çıkardığı JAMA Internal Medicine Dergisi’nde yayınlanan rapor; New England Journal of Medicine dergisinde 1967 yılında yayınlanan ve önerilen beslenme programlarının oluşturulmasında çok etkili olan bir araştırmanın, şeker üretimi yapan şirketler tarafından bilinçli olarak fonlandığını ve manipüle edildiğini ortaya koydu.

Bu araştırma kalp ve damar hastalıkları gelişiminde şeker tüketiminin rolünü reddetmiş, tüm suçu yağ ve kolesterole atmıştı. 1980’li yıllarda ilk kez çıkarılmaya başlanan beslenme kılavuzlarının oluşumunda da bu araştırma sonuçları baz alınmıştı.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Cristin E. Kearns ve çalışma arkadaşları tarafından yayınlanan belgelere göre; araştırmanın sonucu “Şeker Araştırma Kuruluşu” tarafından araştırma daha yapılmadan belirlenmiş, bu sonuca ulaşmak için yapılması gerekenler hesaplanmış ve referans gösterilecek diğer makaleler dahi bulunmuş.

Şeker Araştırma Kuruluşu (Sugar Research Foundation) adlı oluşum bu iş için Dr. Mark Hegsted ve Dr. Robert McGandy adlı araştırmacılara 2016 parasıyla 48.900 Amerikan Doları değerinde para ödemiş.

Dr. Kearns, Şeker Araştırma Kuruluşu’nun o tarihteki başkan yardımcısı John Hickson tarafından araştırmacılara yazılan bir mektubu da kanıt olarak sundu. Hickson bu mektupta, araştırmaya yaptıkları bu “bağış”ın belirli bir amacı olduğunu ve şekerin kalp damar hastalığı gelişiminde suçlu bulunmasının onları üzeceğini, araştırmaya yazık olacağını söylüyor.

Şeker Araştırma Kuruluşu belgelerin sızmasından sonra yayınladığı cevapta, o tarihlerde araştırmalarda aranan şeffaflık şartlarının şimdiki gibi olmadığını, kuruluşu 50 yıl önceki olaylar için suçlamanın haksızlık olacağını iddia etti.

New York Üniversitesi’nden Dr. Marion Nestle “Büyük şirketlerin bilimsel araştırmaları yönlendirdiği biliniyordu ancak şimdiye kadar bu kadar kesin kanıtlar sunulamamıştı, bu kesinlikle tarihte kalmış bir olay değil çünkü şirketlerin araştırmalar üzerindeki manipülasyonları hala devam ediyor.” diyor ve ekliyor “Bu şirketler var olan araştırmaları fonlayarak sonuçlarla oynamakla kalmıyor bazen de tamamen belirli bir sonuca ulaşmaya odaklı araştırmaları kendileri başlatıyor.”

Kaynak:
Frellick, Marcia. Industry-Funded Study Hid Sugar’s Links to Heart Disease: Report. September 13, 2016.
http://www.medscape.com/viewarticle/868715#vp_1

 

One thought on “Şeker şirketleri sağlığımızla oynamış!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir