Küba’nın Sosyalist Biyoteknolojisi: Sektörde Küresel Bir Lider

Küba’nın gelişim modelinin örnek olarak sunulduğu uluslararası etkinliğe 17 ülkeden yaklaşık 900 delegenin katıldı.

Havana’da gerçekleşen İkinci Uluslararası Ekonomik İdare ve Kalkınma Kongresi’nde röportaj yapılan bir uzmana göre,Küba’nın biyoteknoloji ürünleri tüm dünyada 50’den fazla ülkeye ihraç edilmekte.Küba Moleküler İmünoloji Merkezi müdürü Agustin Lake, sunumu sırasında, devlet kurumları ile teknoloji sektörü arasındaki gerçek işbirliği, bu endüstriyel gelişmenin uluslararası ün kazanmasını sağladı, dedi.

Kamu finansmanlı bilimsel birimlerden çıkan yeni firmalarla, bilim ve ekonomi birbirine bağlıdır. Lage’ye göre, bu ekonomik model Küba’daki diğer ekonomik sektörlere genişletilmelidir.

Aynı zamanda Küba Ulusal Meclisi’nde temsilci olan Lage, “Ekonomimiz teknolojiyi geliştirdikçe, daha sosyalist olacaktır.” diye ekledi.

Lage’ye göre sektör şimdiye kadar 32 firma, 21700 işçiye istihdam sağlayan 78 üretim birimiyle çalışmasını sürdürmekte.

“Küba gibi küçük bir ülke için, gerçek pazar ihracatta, ülke içi talepte değil, en azından bizim durumumuz için böyle” diye ekledi.

Küba son yıllarda, özellikle Birleşik Devletler ile ilişkilerin normalleşmesinden sonra, sağlık ve tarım gibi yenilikçi sektörlerde yabancıların ilgisini çekmekteydi.

Şu anda, Küba akciğer ve prostat gibi kanserler için yeni kanser ilaçları arayışında bir dünya lideri konumundadır. Başlıca terapötik aşılar ve monoklonal antikorlar olmak üzere, en az 28 biyofarmasötik çeşitli test aşamalarındadır.

Tarımda ise, ucuz ve eko-dostu teknolojiler geliştirebilmiş olmak ülkenin çevreye zarar vermeden belli bir seviye gıda güvenliğine ulaşmasını sağlamıştır.

Dünyanın bugün karşı karşıya kaldığı çevresel ve finansal zorlukları düşününce, -SSCB’nin yıkılmasından sonra kriz zamanında oluşturulan – Küba modeli, dünyadaki pek çok ülkeye potansiyel çözümler sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir