KÜBA YENİ KANSER İLAÇLARI GELİŞTİRİYOR

Kanser hastalarının uzun vadede yaşam kalitesini artırmak için onlarca tıbbi ürün geliştirildi ve test edildi.

Küba, kanseri kontrol edilebilir kronik bir hastalık haline dönüştürmek için yeni ilaçlar test ediyor. Her tümöre etki eden bir tedavi yerine hepsine ayrı ayrı özgün tedavi hazırlıyor.

Gelişmiş görüntüleme ekipmanlarına yatırım yapan Küba, şu an deneme ve geliştirme aşamasında olan tıbbi ürünlerini 2017 yılında tanıtmaya hazırlanıyor. En az 28 biyofarmasötik, çoğunlukla tedavi edici aşılar ve monoklonal antikorlar, halihazırda kayıtlı veya çeşitli test aşamasında bulunuyor.

AŞIDA ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDEDİLİYOR

Havana, geçtiğimiz ayın başlarında, uluslararası düzeyde bir nükleer tıp organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Bir radyoaktif tesis sorumlusu çeşitli türlerde tümörleri tedavi edebilecek bir merkez inşa etmeyi planladıklarını duyurdu.

Aşılarda ise zaten önemli gelişmeler bulunuyor, prostat kanserine karşı Heber Provac, akciğer kanserine karşı CimaVax-EGF aşıları gibi. ABD, yaşam beklentisini 7 yıl kadar artıran CimaVax’a gözünü dikti ve daha fazla araştırma yapmak ve ilaç geliştirmek için iki ülke arasında bir anlaşma imzalandı.

Akciğer kanseri Küba’da ikinci en sık ölüm nedeni iken, buna rağmen hastalığın görülme sıklığı ABD’ye göre önemli ölçüde az bulunuyor. Fakir bir ülke olsa da Kübalılar BBC’ye verdikleri bir röportajda ölmeyi “bir zengin hastalığı” olarak görüyorlar.

Kaynaklar:
1- http://www.jto.org/article/S1556-0864(15)30445-7/abstract
2- http://www.telesurtv.net/english/news/Cuba-Leads-the-Way-in-Developing-New-Cancer-Drugs-20160215-0010.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir