Küba 800 Çernobil’li çocuğa daha tıbbi tedavi teklif etti

Küba’da yirmi yılda ABD’nin yıkıcı ekonomik ambargosuna rağmen yaklaşık 25.000  Çernobil mağduru çocuğa tıbbi tedavi sağladı.

Çernobil nükleer patlaması sonrasında bugüne kadar zarar gören 25.000 çocuk tedavi görmek için Küba’ya gönderildi.

Bu tıbbi destek için Kübalı gazeteci Maribel Acosta şöyle diyor: “Küba’nın bu mağdurlar ile dayanışması ekonomik olarak çok zorluklar çekilen bir dönemde oldu.” Kübalılar tarafından “özel dönem” olarak adlandırılan bu dönem Amerikan ambargosu altında Sovyetler Birliğinin çöküşü sonrası başlayan dönem olarak tanımlanıyor.

1990-2011 yılları arasında Ukrayna,Beyaz Rusya ve Rusya’dan gelen yaklaşık 25.000 çocuk Havana’ya 24 kilometre uzaklıkta bulunan kıyı kasabası Tarara’da sadece bu çocukları tedavi etmek amaçlı inşa edilen hastaneye gönderildi. Nükleer patlama meydana geldiğinde bazıları henüz doğmamıştı bile ve günümüzde dahi yaklaşık 800 kişi hala adada tedavi görüyor.

Tarara’da binlerce çocuk lösemi, musküler atrofi, alopesi(saç dökülmesi), psikolojik rahatsızlıklar ve başka birçok hastalık sebebiyle tedavi gördü.


 

Konu ile ilgili ayrıntılar için Dr. Ekim Nehir’in Halkın Doktorları Blog’ta yayınlanan yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir