İngiltere’de hekimler hükümete direniyor

İngiltere’de binlerce pratisyen ve asistan doktor, hükümetin sözleşmelerinde yapmak istediği değişikliklere karşı dün sabah 08.00’den itibaren greve çıktı.

Doktorlar, hükümetin, anlaşma sağlanamamasına rağmen yeni paketi bu yazdan itibaren uygulamaya koyacağını açıklamasına karşı grevi bir adım daha ileri götürdü.

Acil servisleri, doğum ve yoğun bakım ünitelerini de kapsaması bakımından, bugün İngiltere ulusal sağlık hizmetleri tarihinin en kapsamlı grevi gerçekleştiriliyor.

Doktorlar neye karşı çıkıyor?

Hükümet önerisi pratisyen doktorların maaşlarının hemen ilk elde düşmesini getirmiyor. Hatta en düşük maaş sınırını yüzde 13,5 artırıyor, şu anki ücretleri ilk üç yıl için korumayı vaadediyor. Ama buna karşılık uzun vadede doktorların daha ucuza çalıştırılmasını getirecek değişiklikler içeriyor.

Bunların en önemlisi hafta sonu ve gece mesaisi için yapılacak ödemelere ilişkin.

Cumartesi günleri gündüz saatlerinde çalışmaya bundan böyle normal iş günü ödemesi yapılması, buna karşılık hafta sonunun kalan kısmı ve gece mesailerine yapılan ek ödemelerin azaltılması öngörülüyor.

Ayrıca şimdiye kadar geçerli olan, doktor maaşlarına belli aralıklarla otomatik zam yapma uygulaması kaldırılıyor. Onun yerine belli eğitim süreçlerinden geçmeyi gerektiren yeni ve daha yavaş bir zam sistemi getiriliyor.

Bu da doktor maaşlarının uzun vadede şu anki sisteme göre daha yavaş artması anlamına gelecek.

Ne olmuştu?

Hükümetin önerdiği yeni koşullar üzerinde doktorların meslek örgütü BMA ile sağlık bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler Ocak ayında tıkanmış, hükümet masaya nihai bir teklif bırakmıştı.

Fakat bu da doktorlar tarafından reddedildi.

Hükümet bunun üzerine yeni koşulların bu yazdan itibaren uygulamaya konulacağını ilan etti.

Doktorlar, değişikliğe prensip olarak karşı değil fakat hafta sonları mesaisine daha iyi ödeme yapılmasını ve 7 gün sağlık hizmeti verme konusunda hükümetin daha fazla yatırım yapmasını istiyor.

Hükümetin müzakereye geri dönmeyi kabul etmemesi üzerine doktorlar, bu yılın başında dört ayrı gün grev yapmış fakat hep acil servis hizmetlerini grev dışı tutmuşlardı.

Bugün ve yarınki grevlere acil servis çalışanlarını da katarak baskıyı artırıyorlar.

Kamu oyu arkalarında

Bütün bunlar olurken BBC tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, İngiltere kamuoyunun çoğunluğu hala doktorların grevini haklı görüyor.

Ancak grevin acil servisler ve yoğun bakım ünitelerini de içermesi sonrasında destekte bir miktar azalma görüldüğü de gözleniyor.

Mart ayında yapılan sınırlı doktor grevine kamuoyu desteği yüzde 65 dolayındaydı, bu desteğin şu anda yüzde 57 dolayında olduğu belirlendi.

(BBC)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir