Bir kere kalp krizi geçirdikten sonra insanlar ilaçlarını daha düzenli kullanıyorlar  

Geniş çaplı bir çalışmaya göre; insanlar bir kere kalp krizi geçirip kendilerini hastanede bulduktan sonra doktorların kendilerine reçete ettiği statin grubu ilaçları(kalp krizine karşı koruyucu bir ilaç grubu) kullanmaya daha fazla ikna oluyorlar.

‘’Teorimize göre krizi sonucu hastaneye yatırılmak, insanların kalp krizinden korunmak için her şeyi yapmalarını sağlayan çok öğretici bir an ya da imdat çağrısı görevi görüyor.’’diyor araştırmayı yürüten Columbia Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden Ian Kronish.

Dünyada milyonlarca kişi statinleri kanlarında bulunan düşük molekül ağırlıklı lipoprotein düzeyinin düzeyini düşürmek için kullanıyor. LDL(düşük molekül ağırlıklı lipoprptein) ise halk arasında kötü tipte kolesterol olarak biliniyor ve kan damarlarında birikerek pıhtı oluşumu ve kalp krizlerine neden oluyor.

Araştırmacılar 65 yaşın üstünde kendisine statin reçete edilen 175.000 insan üzerinde araştırma yaptılar. Araştırma sırasında grubu üçe böldüler. 6.600 kişi 2007 ve 2011 yılları arasında kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılmış, 11.000 kişi o zaman dilimi içerisinde pnömoni geçirmiş ve son olarak 158.000 kişi o zaman diliminde hiç hastaneye yatırılmamış.

Kalp krizi geçiren hastaların üçte bire yakını hastaneye yatırılmadan önce ilaçlarının yaklaşık yüzde 20 sini almıyordu. Ancak kalp krizi sonucu hastaneye yatırıldıktan sonra pnömoniyle hastaneye yatanlara oranla ilaçlarını yüzde 70 daha fazla almaya başladılar.

Araştırma ayrıca durumu tam tersi yönden de inceledi yani hastaneye pnömoni ya da kalp krizi nedeniyle yatmadan önce ilaçlarını düzenli kullanan hastaları. Bu hastaların üçte biri ise hastaneden çıktıktan sonra ilaçlarını aksatmaya başladı.  Bu şartlar altında bile kalp krizi için hastaneye yatanların ilacı bırakma oranı pnömoni için yatıp bırakanlardan yüzde 7 daha az. Hiç hastaneye yatırılmamış insanlarla karşılaştırdığımızda ise ilacı düzensiz kullanma oranının bu hastalarda yüzde 41 daha az olduğunu görüyoruz.

Ancak araştırmanın bir eksiği Medicare(ilaçlar ve hastane servis kayıtlarının tutulduğu bir sistem) bazlı olması. Bu yöntem ile kullanıcıların neden ve nasıl ilaç kullanmayı aksattıklarına dair bilgi edinme şansı bulunmuyor. Ayrıca araştırmacılar olguları hastaneden çıktıktan sonra en az 6 ay yaşayanlarla sınırladılar ki bu da daha hasta olan insanların gözden kaçmasına ya da çoğunlukla ilaçlarını düzenli kullanan insanların seçilmiş olmasına sebep olabilir.

Ama hala sonuçlar kalp krizi sonucu hastaneye yatmanın bir şans olmuş olabileceğini ve doktorların da bunu ilaçlarını düzenli alıyor olsalar dahi tedavi motivasyonunu artırmada kullanabileceğini ortaya koyuyor.

‘’Kalp krizinden sonraki dönem hastalar için hem fiziksel hem de ruhsal olarak hassas bir dönem’’ diyor Cleveland Kardiyoloji Kliniği’nden Dr. Leslie Cho ve devam ediyor:’’ Önceden ilaçları kullanmakta çekinceleri olan hastalar kalp krizinden sonra ilaçları düzenli kullanmanın ileride oluşabilecek kalp krizlerini önleyebileceğini anlıyor. Ancak öteki taraftan hastalar önceki dönemde ilaçlarını sıkıca takip edip kullanmışsa kalp krizi sonrası demoralize oluyor ve daha sonra ilaçları kullanmaktan soğuyor.’’ Dr. Cho son olarak ise şunları söylüyor: ‘’ Bence daha önceden kalp krizi geçirmiş hastaların statinlerin ölümü önlediğini anlaması gerekiyor sadece kalp krizinden dolayı hastaneye yatmayı değil.’’

 

Kaynak: http://circoutcomes.ahajournals.org/content/early/2016/05/24/CIRCOUTCOMES.115.002418.abstract

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir