Şirketler sağlığımızla oynamaya devam ediyor!

Kola ve hazır meyve suları gibi şekerli içecekler şeker hastalığına ve obeziteye mi neden oluyor? Sorunun cevabı, konuyu araştıran bilimsel çalışmayı kimlerin fonladığına göre değişiyor.

60 araştırmanın dahil edildiği bir derlemede, obezite ve şeker hastalığı ile şekerli içecekler arasında bir bağ olmadığını gösteren 26 araştırmanın tamamı bu içecekleri üreten şirketler tarafından fonlanmışken, şekerli içecekleri suçlu bulan 34 araştırmanın ise sadece 1’inin şirketler tarafından fonlandığı görüldü.

“Bu sorunun cevabı gerçekten tartışmalı olsaydı şirketler tarafından fonlanmayan bağımsız araştırmaların da en azından bir kısmının şekerli içecekleri suçsuz bulması gerekirdi” diyor California Üniversitesi’nden Dr. Dean Schillinger ve ekliyor “Bu şirketler karlarını maksimuma çıkarmak için bilimsel araştırmaları manipüle ediyorlar ve bunu halk sağlığını hiçe sayarak yapıyorlar.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde şekerli içecek üreticisi şirketlerin temsilcisi sayılabilecek Amerikan Alkolsüz İçecekler Kuruluşu (The American Beverage Association) yayınladığı bildiride, fonladıkları araştırmaların önde gelen araştırma kuruluşları tarafından kabul edilen standartlarda yapıldığını, söz konusu derlemenin şekerli içecekler üzerindeki vergiyi düzenleyen yasa tasarısından hemen önce yayınlanmış olmasının “manidar” olduğunu belirtti.

New York Üniversitesi Halk Sağlığı ve Beslenme bölümünden Prof. Dr. Marion Nestle, şeker endüstrisinin araştırmacılara verdiği “hediye”lerin araştırma sonuçları üzerindeki etkisinin inkar edilemez olduğunu ancak tüm bunların tüketiciler tarafından bilinmediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde de şekerin kalp damar hastalıkları üzerindeki etkisini araştıran çalışmaların yine şeker endüstrisi tarafından manipüle edildiği ortaya çıkmıştı. (Bkz. Şeker şirketleri sağlığımızla oynamış!)

 

Kaynak: Seaman, Andrew M., “Industry funded studies don’t find sweet drinks linked to obesity, diabetes”

http://www.reuters.com/article/us-health-research-beverages-diabetes-idUSKBN12V2J1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir