Çocukluk Çağında Ev Kazaları

Türkiye’de beş yaş altı çocuk ölümlerinin %2.5’inden sorumlu olan ev kazaları, beş yaş altı çocuk ölümlerinin en sık on nedeni arasında yer alır. Üstelik beş yaş altı çocuk ölümlerinin diğer yaygın sebepleri ülkeler arasındaki sosyal ve ekonomik farklılıklara göre değişkenlik gösterirken, ev kazaları her ülke için hemen hemen eşit bir tehdittir.

2000-2005 yılları arasında Türkiye’de yaklaşık 120bin çocuk ev kazası sonucu hastaneye götürülmüş, bunların 2000’i ise yaşamını yitirmiştir. Binlerce çocuğun sakatlanmasına ve hatta ölümüne neden olabilen ev kazalarının en can alıcı kısmı ise çoğunun önlenebilir olmasıdır.

Ev kazalarının en sık nedeni düşme, yanma/haşlanma ve zehirlenmelerdir. Kaygan zeminler ve kenarlıksız yataklar düşmeler için en yaygın kolaylaştırıcı etkenlerdir. Bu nedenle mutlaka koruyucu kenarlığı olan yataklar kullanılmalı, ranza kullanımından kaçınılmalı, kayan halı ve kilimler sabitlenmeli, banyo ve tuvalet ıslak bırakılmamalı, pencere, kapı ve balkonlar için koruyucu parmaklık ya da güvenlik kapısı kullanılmalıdır.

Tüm yanık vakalarının yaklaşık %70’i 6 yaş altındaki çocuklarda görülür. Çoğu zaman ciddi sekel bırakan, kimi zaman da ölümle sonuçlanan yanıklardan korunmak için; yemek masası ve sehpalarda masa örtüsü kullanılmamalı, ocakta yemek pişirirken tencere/tavaların sapları arkaya doğru çevrilmeli, kibrit ve çakmaklar çocukların ulaşamayacağı yerlere koyulmalı, çocuklar fırın-soba- ocak-ütü gibi ısıtıcılardan olabildiğince uzak tutulmalıdır.

Ev kazaları arasında sık görülen zehirlenmelerden korunmak içinse, tüm ilaçlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmeli, çocuklara ilaçların “şeker” olduğu söylenmemeli, misafir geldiğinde (eğer ilaç kullanıyorsa) ilaçları ortalık yere çıkarmaması sağlanmalıdır. Ayrıca bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır suyu, böcek ilacı gibi kimyasallar da çocukların erişiminden uzakta tutulmalıdır.

Yine sık görülen elektrik çarpmalarından korunmak için prizlere mutlaka koruyucu kapak takılmalı, kablolar ortalıktan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca kaçak elektrik kullanılarak çalıştırılan mekanizmaların elektrik çarpması için ciddi tehdit oluşturduğu bilindiğinden, ev içinde kaçak elektrik kullanımından kaçınılmalıdır.

Boğulmalar sık görülen ev kazaları arasında olup, çocukluk çağı boğulma vakalarının çoğu küvet, kova, klozet, şişme havuz gibi küçük yerlerde meydana gelir. Çünkü çocuklar çok az miktarlarda sıvı ile dahi boğulabilirler. Bundan korunmak için çocuklar banyoda yalnız bırakılmamalı, küvet içinde sandalyede oturtulmamalı, içinde su bulunan bir kovanın yanında yalnız bırakılmamalıdır. Çocuklar sıvı dışındaki maddelerle de boğulabilirler (Ör: Katı gıda, oyuncak, boncuk, vb.). Bu nedenle, çocuklar çerezler gibi küçük taneli gıdalardan uzak tutulmalı, oyuncaklar yaşa göre seçilmeli, büyük çocuklara kendi oyuncaklarının küçük kardeşleri için tehlike arz edebileceği öğretilmeli, boncuk-misket- bozuk para gibi küçük ve naylon poşet gibi tehlikeli cisimler çocuklardan uzak tutulmalı, katı gıda başlanan çocuklara çiğnenmesi zor olan elma, armut, havuç gibi gıdalar verilmemelidir.

Ev kazalarına yönelik alınacak bir dizi önlem ile çocukların sakatlıkları ve hatta ölümleri önlenebilir. Yapılan çalışmalarda, etkin önlemlerin alınmasıyla (ör: prizlere koruyucu kapak takılması, vb.) ev kazalarının belirgin derecede azaldığı görülmüştür.

Bu bağlamda, hem ebeveynlerin dikkatli olmaları hem de sağlık hizmetlerinin örgütlenmesinde koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında ev kazalarını önlemeye yönelik halk eğitim programlarının yer verilmesi beklenir. Unutulmamalıdır ki, çocuk sağlığının korunması ve devamı için çocuğun güvenliğinin sağlanması şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir